25 yıl sonra ortaya çıkan video: 11 Eylül’le ilgili Suudi Arabistan iddiası

1999 yılında çekilen ve FBI himayesinde bulunan video, 11 Eylül kurbanlarının açtığı bir grup davası sonucunda kamu erişimine açıldı. Davacılar, Suudi Arabistan’ın 11 Eylül saldırılarında rol oynadığını savunuyor. Görüntü, CBS’e ulaştırıldı ve “60 Minutes” adlı programda gösterildi.

Videoda, “Omar al-Bayoumi” isimli kişinin, başkent Washington’da çeşitli noktaları görüntülediği ve ABD Kongresi’ne ev sahipliği yapan Kapitol Binası’nın giriş noktaları ve güvenlik düzenlemelerinden söz ettiği anlaşılıyor. Bayoumi, videonun bir noktasında “bir plandan” da söz ediyor.

11 Eylül’de Pennsylvania’da yolcuların teröristlere müdahalesi sonucu çakılan uçağın hedefinin Kapitol Binası olduğu düşünülüyor yıllardır.

Suudi Arabistan ise, saldırılarda herhangi bir rolü olduğunu reddediyor. Bayoumi de 11 Eylül’e destek vermediğini söylüyor.

Bu görüntü ilk kez, 11 Eylül saldırılarından günler sonra Birmingham’daki Aston Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Bayoumi’nin dairesinde İngiliz polisleri tarafından bulunmuş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir