Dikkat! Sıcak asıl şimdi bunaltacak

Gülden Çoktan – İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Afet İşleri Dairesi Başkanlığı Afet Koordinasyon Merkezi’nin (AKOM) yaptığı son meteorolojik değerlendirmeye göre İstanbul ve yurdun batı ile güney bölgeleri, Afrika ve Basra kökenli hava dalgalarının etkisi altına giriyor. Tahminlere göre bugünden itibaren sıcaklıklar 35 derecenin üzerine çıkacak. Bunaltıcı değerlerde seyredecek sıcaklıkların hafta boyunca sürmesi bekleniyor.

YANGIN RİSKİ

AKOM, özellikle sıcaklığın en etkili olduğu 11.00 ile 16.00 arasında yaşlı, hasta, hamile ve çocukların güneş altında uzun süre kalmamaları konusunda uyardı. Ayrıca sıcak ve kuru havaya dikkat çeken AKOM, orman yangını riskinin de arttığı uyarısında bulundu.

ORTAM SICAKLIĞI 22-24 DERECE OLMALI

Ankara Etlik Şehir Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Emin Gemcioğlu, yaz aylarının vazgeçilmezi olan klimaların sağlıklı kullanımı için püf noktalarını anlattı. Gemcioğlu’nun uyarılarını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından paylaştı. Gemcioğlu’nun uyarı ve önerileri şöyle:

– Klimalı ortam gözlerimizde ve üst solunum yollarımızda kuruluklara sebep olabilmektedir. Normalde nemli ortamlar olan bu bölgelerin kuruması faranjit, tonsilit, soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarını kolaylaştırıcı bir faktör.

– Klimanın bulunduğu ortamda nem oranı yüzde 40-50 civarında tutulmalı.

– Zaman zaman pencereler açılarak temiz havanın ortama girmesi sağlanmalı.

– Ortam sıcaklığı mutlaka 22-24°C arasında olmalı.

– Çok sıcak günlerde dış ortamla klimalı ortam arasında 7-8 dereceden fazla ısı farkı oluşmamasına dikkat edilmeli.

CUMA DÜŞÜŞE GEÇECEK

Meteoroloji Mühendisi Prof. Dr. Güven Özdemir, salı, çarşamba, perşembe günlerinde hava sıcaklarının pik yapacağını belirterek “Cuma gününden itibaren rüzgarın kuzeye dönmesiyle birlikte sıcakların 29 dereceye kadar gerileme ihtimali var, yağış da bekliyoruz” dedi. Özdemir, Afrika sıcaklarıyla birlikte tozlu havanın da gelebileceğini vurguladı.

Özdemir, “Hissedilen sıcaklık da nemden dolayı farklı oluyor. Şu anda İstanbul’da 30-32 derecelik bir sıcaklık var ama 38, 39, 40 gibi hissediliyor. Boğazda veya deniz kıyısında olan yerlerde sıcaklıklar daha düşük ama şehir merkezlerinde, trafiğin yoğun olduğu, klimaların çok yoğun kullanıldığı yerlerde maalesef sıcaklıklar 40 derece gibi hissediliyor” ifadelerini kullandı. Özdemir, temmuz-ağustos aylarında ise rekor sıcaklıkların görüleceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir